ÇATALZEYTİN'DE OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMASIN TOPLANTISI.
 
 
                       

                 Anayasa´da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir.

                Bu güne kadar yetişkinlere yönelik okuma yazma çalışmaları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısı 4.863.414 kişi (% 9,24) iken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri  Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN´ın başlatmış ve gerçekleştirmiş oldukları "Ana-Kız Okuldayız" kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayı 2.784.257 kişiye (% 4,93) düşürülmüştür. 

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonu 14 yaş ve üzerindedir. Bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2.462.613’ü (% 4,09) halen okuma yazma bilmemektedir.

               Bu amaçla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde, Okuryazarlık Seferberliği başlatılması planlanmıştır. Bu kapsamda İlçemizde Okuryazarlık Seferberliği Toplantısı, İlçe Kaymakamımız Sayın Muhammet Serdar ERDOĞAN Başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sedat ÜNAL, İlçe Milli Eğitim Şube Müdür V. Hasan YILMAZER İlçe Müftüsü Harun YETER, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer ÖZCAN Yunus Emre İlkokulu Müdürü Ümit RUKANCI, Yunus Emre Ortaokulu MÜdür V. Oğuzhan SİNSİ, Merkez Mahallesi Muhatarı Seçgin ÖZEN ve Çelebiler Mahallesi Muhtarı Murat ÇELİKKIRAN´ dan oluşan Yürütme Kurulu ve İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, Daire Amirleri, İlçe Milli Eğitim müdürlüğüne Bağlı Tüm Okul/Kurum Müdürleri, Köy ve Mahalle İmamları, Muhtarlar, Belediye Personeli, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Personeli, Yaşamı Paylaşalım Derneği Başkanı, Yardımseverler Derneği Başkanı, Çatak Köyü Kültür ve Kalkınma Dayanışma Derneği Başkanı ve Halkın Yoğun Katılımıyla 19.02.2018 tarihinde Çatalzeytin Yunus Emre Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilmişti. İlgi ve Alakalarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

 

 

 

İSAY2 Galeri

 
Merkez Mah. Atatürk Bul.  No : 60 Çatalzeytin/Kastamonu
Telefon: +90 (366) 516 11 20 - Faks: +90 (366) 516 11 46 
E-Posta: catalzeytin@kastamonu.gov.tr